Lenovo P70
4.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo P70 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo P70 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) - Data only, no voice |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 71.8 x 8.9 mm (5.59 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue |
| Models | P70-A |
| Price | 263 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo P70 released?
The Lenovo P70 was announced 2015, January.
What is the Lenovo P70's display size?
The Lenovo P70 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo P70 have?
The Lenovo P70 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo P70 have?
The Lenovo P70 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo P70 have?
The Lenovo P70 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo P70 battery capacity?
The Lenovo P70 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo P70 support 5G?
No, the Lenovo P70 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo P70 run?
The Lenovo P70 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo P70?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo P70 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.