Lenovo P700i
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2012. Released 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Lenovo P700i is a smartphone announced 2012. Released 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Lenovo P700i at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 125.6 x 64.6 x 12.8 mm (4.94 x 2.54 x 0.50 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 4GB (1.85GB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio; FM transmitter |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Blue, White |
| Price | About 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo P700i released?
The Lenovo P700i was announced 2012. Released 2013, January.
What is the Lenovo P700i's display size?
The Lenovo P700i has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo P700i have?
The Lenovo P700i is available with 4GB / 85GB of internal storage.
What camera does the Lenovo P700i have?
The Lenovo P700i features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo P700i battery capacity?
The Lenovo P700i has a 2500 mAh battery.
Does the Lenovo P700i support 5G?
No, the Lenovo P700i does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo P700i run?
The Lenovo P700i runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo P700i?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo P700i at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.