Lenovo P90
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo P90 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.83 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo P90 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 150 x 77.4 x 8.5 mm (5.91 x 3.05 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3560 |
| CPU | Quad-core 1.83 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Lava Red, Onyx Black |
| Price | 495 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo P90 released?
The Lenovo P90 was announced 2015, January.
What is the Lenovo P90's display size?
The Lenovo P90 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo P90 have?
The Lenovo P90 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo P90 have?
The Lenovo P90 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo P90 have?
The Lenovo P90 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo P90 battery capacity?
The Lenovo P90 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo P90 support 5G?
No, the Lenovo P90 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo P90 run?
The Lenovo P90 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo P90?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo P90 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.