Lenovo Phab Plus
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.8 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo Phab Plus is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.8 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo Phab Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 186.6 x 96.6 x 7.6 mm (7.35 x 3.80 x 0.30 in) |
| Weight | 229 g (8.08 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 127.5 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~324 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Grey, Titanium Silver, Champagne Gold |
| Models | PB1-770M |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Phab Plus released?
The Lenovo Phab Plus was announced 2015, September.
What is the Lenovo Phab Plus's display size?
The Lenovo Phab Plus has a 6.8 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Phab Plus have?
The Lenovo Phab Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Phab Plus have?
The Lenovo Phab Plus is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Phab Plus have?
The Lenovo Phab Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Phab Plus battery capacity?
The Lenovo Phab Plus has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo Phab Plus support 5G?
No, the Lenovo Phab Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Phab Plus run?
The Lenovo Phab Plus runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Phab Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Phab Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.