Lenovo Phab2 Pro
6.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.4 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Phab2 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.4 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Phab2 Pro at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - ЕМЕА , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 20(800), 30(2300) - USA";i: |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 179.8 x 88.6 x 10.7 mm (7.08 x 3.49 x 0.42 in) |
| Weight | 259 g (9.14 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.4 inches, 112.9 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~459 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Depth & motion tracking sensors, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Dolby Audio Capture 5.1 Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Project Tango |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Grey, Champagne Gold |
| Models | PB2-690M |
| Price | 384 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Phab2 Pro released?
The Lenovo Phab2 Pro was announced 2016, June.
What is the Lenovo Phab2 Pro's display size?
The Lenovo Phab2 Pro has a 6.4 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Phab2 Pro have?
The Lenovo Phab2 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Phab2 Pro have?
The Lenovo Phab2 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Phab2 Pro have?
The Lenovo Phab2 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Phab2 Pro battery capacity?
The Lenovo Phab2 Pro has a 4050 mAh battery.
Does the Lenovo Phab2 Pro support 5G?
No, the Lenovo Phab2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Phab2 Pro run?
The Lenovo Phab2 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Phab2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Phab2 Pro at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN