Lenovo S5 Pro
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2246
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo S5 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo S5 Pro at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 154.5 x 75.5 x 7.7 mm (6.08 x 2.97 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ZUI 5 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, PDAF 20 MP, f/2.6, 2x optical zoom" |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 20 MP, f/2.2, 1/2.8", 1.0µm 8 MP" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 2A/9V 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Models | L58041 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S5 Pro released?
The Lenovo S5 Pro was announced 2018, October.
What is the Lenovo S5 Pro's display size?
The Lenovo S5 Pro has a 6.2 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S5 Pro have?
The Lenovo S5 Pro comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S5 Pro have?
The Lenovo S5 Pro is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S5 Pro have?
The Lenovo S5 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Lenovo S5 Pro battery capacity?
The Lenovo S5 Pro has a 3500 mAh battery.
Does the Lenovo S5 Pro support 5G?
No, the Lenovo S5 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo S5 Pro run?
The Lenovo S5 Pro runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S5 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S5 Pro at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN