Lenovo S5
7.0/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 1080×2160
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Lenovo S5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Lenovo S5 at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat7 300/100 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, March |
BODY | |
| Dimensions | 154 x 73.5 x 7.8 mm (6.06 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); ZUI 3.7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF 13 MP B/W |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Flame Red |
| Models | K520 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S5 released?
The Lenovo S5 was announced 2018, March.
What is the Lenovo S5's display size?
The Lenovo S5 has a 5.7 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S5 have?
The Lenovo S5 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S5 have?
The Lenovo S5 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S5 have?
The Lenovo S5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo S5 battery capacity?
The Lenovo S5 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo S5 support 5G?
No, the Lenovo S5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo S5 run?
The Lenovo S5 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S5?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S5 at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.