Lenovo S580
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Lenovo S580 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Lenovo S580 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 69.9 x 8.1 mm (5.50 x 2.75 x 0.32 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S580 released?
The Lenovo S580 was announced 2014, September.
What is the Lenovo S580's display size?
The Lenovo S580 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S580 have?
The Lenovo S580 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S580 have?
The Lenovo S580 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S580 have?
The Lenovo S580 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S580 battery capacity?
The Lenovo S580 has a 2150 mAh battery.
Does the Lenovo S580 support 5G?
No, the Lenovo S580 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S580 run?
The Lenovo S580 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S580?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S580 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.