Lenovo S650
4.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S650 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S650 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 138 x 69.8 x 8.8 mm (5.43 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~234 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, White |
| Models | S650 |
| Price | About 296 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S650 released?
The Lenovo S650 was announced 2013, December. Released 2013, December.
What is the Lenovo S650's display size?
The Lenovo S650 has a 4.7 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S650 have?
The Lenovo S650 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S650 have?
The Lenovo S650 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S650 have?
The Lenovo S650 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S650 battery capacity?
The Lenovo S650 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo S650 support 5G?
No, the Lenovo S650 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S650 run?
The Lenovo S650 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S650?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S650 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.