Lenovo S750
5.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S750 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S750 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, Q3 |
| Status | Available. Released 2014, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | .135 x 68.2 x 9.9 mm (5.31 x 2.69 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Orange |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S750 released?
The Lenovo S750 was announced 2014, Q3.
What is the Lenovo S750's display size?
The Lenovo S750 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S750 have?
The Lenovo S750 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S750 have?
The Lenovo S750 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S750 have?
The Lenovo S750 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S750 battery capacity?
The Lenovo S750 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo S750 support 5G?
No, the Lenovo S750 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S750 run?
The Lenovo S750 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S750?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S750 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.