Lenovo S820
4.6/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera12 MP
- Memory1 GB RAM
- BatteryAccelerometer
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S820 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 12 MP main camera, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S820 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, May. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 139.5 x 69.7 x 9 mm (5.49 x 2.74 x 0.35 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 12 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Accelerometer, proximity |
MISC | |
| Colors | Flamingo red, Charcoal Black, Pearl White |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S820 released?
The Lenovo S820 was announced 2013, May. Released 2013, May.
What is the Lenovo S820's display size?
The Lenovo S820 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S820 have?
The Lenovo S820 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S820 have?
The Lenovo S820 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S820 have?
The Lenovo S820 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
Does the Lenovo S820 support 5G?
No, the Lenovo S820 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S820 run?
The Lenovo S820 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S820?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S820 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.