Lenovo S860
7.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S860 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.3 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S860 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 77 x 10.3 mm (5.89 x 3.03 x 0.41 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.3 inches, 77.4 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~277 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB /2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Titanium |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S860 released?
The Lenovo S860 was announced 2014, February.
What is the Lenovo S860's display size?
The Lenovo S860 has a 5.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S860 have?
The Lenovo S860 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S860 have?
The Lenovo S860 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S860 have?
The Lenovo S860 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S860 battery capacity?
The Lenovo S860 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo S860 support 5G?
No, the Lenovo S860 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S860 run?
The Lenovo S860 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S860?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S860 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.