Lenovo S890
3.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2250 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Lenovo S890 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2250 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Lenovo S890 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 74.2 x 9.3 mm (5.63 x 2.92 x 0.37 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, White |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S890 released?
The Lenovo S890 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Lenovo S890's display size?
The Lenovo S890 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S890 have?
The Lenovo S890 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S890 have?
The Lenovo S890 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S890 have?
The Lenovo S890 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S890 battery capacity?
The Lenovo S890 has a 2250 mAh battery.
Does the Lenovo S890 support 5G?
No, the Lenovo S890 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S890 run?
The Lenovo S890 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S890?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S890 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.