Lenovo S939
6.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo S939 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo S939 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 84 x 8.7 mm (6.26 x 3.31 x 0.34 in) |
| Weight | 171.5 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/ 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dark Gray |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S939 released?
The Lenovo S939 was announced 2014, May.
What is the Lenovo S939's display size?
The Lenovo S939 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo S939 have?
The Lenovo S939 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo S939 have?
The Lenovo S939 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S939 have?
The Lenovo S939 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S939 battery capacity?
The Lenovo S939 has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo S939 support 5G?
No, the Lenovo S939 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S939 run?
The Lenovo S939 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S939?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S939 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.