Lenovo Tab 2 A10-70
6.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Tab 2 A10-70 is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Tab 2 A10-70 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 247 x 171 x 8.9 mm (9.72 x 6.73 x 0.35 in) |
| Weight | 509 g (1.12 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 312.3 cm2 (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8732 (28 nm) - 4G model |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with multiple speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | To be confirmed |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Blue |
| Price | About 180 EUR |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 2 A10-70 released?
The Lenovo Tab 2 A10-70 was announced 2015, March.
What is the Lenovo Tab 2 A10-70's display size?
The Lenovo Tab 2 A10-70 has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 2 A10-70 have?
The Lenovo Tab 2 A10-70 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 2 A10-70 have?
The Lenovo Tab 2 A10-70 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab 2 A10-70 have?
The Lenovo Tab 2 A10-70 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Tab 2 A10-70 battery capacity?
The Lenovo Tab 2 A10-70 has a 7000 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 2 A10-70 support 5G?
No, the Lenovo Tab 2 A10-70 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab 2 A10-70 run?
The Lenovo Tab 2 A10-70 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 2 A10-70?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 2 A10-70 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN