Lenovo Tab 2 A7-10
6.9/ 10
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery3450 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Tab 2 A7-10 is a tablet announced 2015. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3450 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Tab 2 A7-10 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 189 x 105 x 9.3 mm (7.44 x 4.13 x 0.37 in) |
| Weight | 269 g (9.49 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3450 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 2 A7-10 released?
The Lenovo Tab 2 A7-10 was announced 2015, January.
What is the Lenovo Tab 2 A7-10's display size?
The Lenovo Tab 2 A7-10 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 2 A7-10 have?
The Lenovo Tab 2 A7-10 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 2 A7-10 have?
The Lenovo Tab 2 A7-10 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What is the Lenovo Tab 2 A7-10 battery capacity?
The Lenovo Tab 2 A7-10 has a 3450 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 2 A7-10 support 5G?
No, the Lenovo Tab 2 A7-10 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Lenovo Tab 2 A7-10 run?
The Lenovo Tab 2 A7-10 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 2 A7-10?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 2 A7-10 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.