Lenovo Tab 2 A8-50
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4290 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo Tab 2 A8-50 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4290 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo Tab 2 A8-50 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 125 x 8.9 mm (8.27 x 4.92 x 0.35 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 195.8 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~184 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT8735 (28 nm) - 4G model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | To be confirmed |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4290 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Ebony, Midnight Blue, Neon Pink |
| Price | About 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 2 A8-50 released?
The Lenovo Tab 2 A8-50 was announced 2015, March.
What is the Lenovo Tab 2 A8-50's display size?
The Lenovo Tab 2 A8-50 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 2 A8-50 have?
The Lenovo Tab 2 A8-50 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 2 A8-50 have?
The Lenovo Tab 2 A8-50 is available with 8GB / 1GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab 2 A8-50 have?
The Lenovo Tab 2 A8-50 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Tab 2 A8-50 battery capacity?
The Lenovo Tab 2 A8-50 has a 4290 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 2 A8-50 support 5G?
No, the Lenovo Tab 2 A8-50 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab 2 A8-50 run?
The Lenovo Tab 2 A8-50 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 2 A8-50?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 2 A8-50 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.