Lenovo Tab 4 8 Plus
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4850 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo Tab 4 8 Plus is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4850 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo Tab 4 8 Plus at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (TB-8704X/TB-8704N only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 123 x 7 mm (8.27 x 4.84 x 0.28 in) |
| Weight | 300 g (10.58 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) - Wi-Fi/LTE |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.0 (TB-8704V) or 2.0 (all other), Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity (8704X/8704N only) |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Aurora Black, Sparkling White |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 4 8 Plus released?
The Lenovo Tab 4 8 Plus was announced 2017, February.
What is the Lenovo Tab 4 8 Plus's display size?
The Lenovo Tab 4 8 Plus has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 4 8 Plus have?
The Lenovo Tab 4 8 Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 4 8 Plus have?
The Lenovo Tab 4 8 Plus is available with 16GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab 4 8 Plus have?
The Lenovo Tab 4 8 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Tab 4 8 Plus battery capacity?
The Lenovo Tab 4 8 Plus has a 4850 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 4 8 Plus support 5G?
No, the Lenovo Tab 4 8 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab 4 8 Plus run?
The Lenovo Tab 4 8 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 4 8 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 4 8 Plus at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.