Lenovo Tab 4 8
6.4/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4850 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo Tab 4 8 is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4850 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo Tab 4 8 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 211 x 124 x 8.2 mm (8.31 x 4.88 x 0.32 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) (Wi-Fi/LTE model) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (LTE model only) |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | TB-8504X |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab 4 8 released?
The Lenovo Tab 4 8 was announced 2017, February.
What is the Lenovo Tab 4 8's display size?
The Lenovo Tab 4 8 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab 4 8 have?
The Lenovo Tab 4 8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab 4 8 have?
The Lenovo Tab 4 8 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab 4 8 have?
The Lenovo Tab 4 8 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Tab 4 8 battery capacity?
The Lenovo Tab 4 8 has a 4850 mAh battery.
Does the Lenovo Tab 4 8 support 5G?
No, the Lenovo Tab 4 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab 4 8 run?
The Lenovo Tab 4 8 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab 4 8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab 4 8 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.