Lenovo Tab M7
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera2 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3590 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Tab M7 is a tablet announced 2019. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 2 MP main camera, a 3590 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Tab M7 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 176.3 x 102.9 x 8.3 mm (6.94 x 4.05 x 0.33 in) |
| Weight | 236 g (8.32 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) - 2GB RAM; Android 9.0 Pie (Go edition) - 1GB RAM |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) - Wi-Fi |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3590 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iron Grey, Platinum Grey, Onyx Black |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab M7 released?
The Lenovo Tab M7 was announced 2019, September.
What is the Lenovo Tab M7's display size?
The Lenovo Tab M7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab M7 have?
The Lenovo Tab M7 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab M7 have?
The Lenovo Tab M7 is available with 8GB / 1GB / 16GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab M7 have?
The Lenovo Tab M7 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Lenovo Tab M7 battery capacity?
The Lenovo Tab M7 has a 3590 mAh battery.
Does the Lenovo Tab M7 support 5G?
No, the Lenovo Tab M7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab M7 run?
The Lenovo Tab M7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie) - 2GB RAM).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab M7?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab M7 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.