| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
| Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm (7.84 x 4.80 x 0.32 in) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Nano-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p |
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Colors | Iron Grey, Platinum Grey |
| Price | About 176 USD |