Lenovo Tab M8 (HD)
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Tab M8 (HD) is a tablet announced 2019. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Tab M8 (HD) at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm (7.84 x 4.80 x 0.32 in) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iron Grey, Platinum Grey |
| Price | About 154 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab M8 (HD) released?
The Lenovo Tab M8 (HD) was announced 2019, September.
What is the Lenovo Tab M8 (HD)'s display size?
The Lenovo Tab M8 (HD) has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab M8 (HD) have?
The Lenovo Tab M8 (HD) is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab M8 (HD) have?
The Lenovo Tab M8 (HD) is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab M8 (HD) have?
The Lenovo Tab M8 (HD) features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Tab M8 (HD) battery capacity?
The Lenovo Tab M8 (HD) has a 5000 mAh battery.
Does the Lenovo Tab M8 (HD) support 5G?
No, the Lenovo Tab M8 (HD) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab M8 (HD) run?
The Lenovo Tab M8 (HD) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab M8 (HD)?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab M8 (HD) at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN