Lenovo Tab S8
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4290 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Tab S8 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.86 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 4290 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Tab S8 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 209.8 x 123.8 x 7.9 mm (8.26 x 4.87 x 0.31 in) |
| Weight | 299 g (10.55 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 3.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4290 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ebony, Blue, Canary Yellow, White |
| Price | About 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab S8 released?
The Lenovo Tab S8 was announced 2014, September.
What is the Lenovo Tab S8's display size?
The Lenovo Tab S8 has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab S8 have?
The Lenovo Tab S8 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab S8 have?
The Lenovo Tab S8 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab S8 have?
The Lenovo Tab S8 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Tab S8 battery capacity?
The Lenovo Tab S8 has a 4290 mAh battery.
Does the Lenovo Tab S8 support 5G?
No, the Lenovo Tab S8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab S8 run?
The Lenovo Tab S8 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab S8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab S8 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.