Lenovo Tab3 8 Plus
6.6/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4250 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Tab3 8 Plus is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4250 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Tab3 8 Plus at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, March |
| Status | Available. Released 2017, March |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 125 x 8.9 mm (8.27 x 4.92 x 0.35 in) |
| Weight | 329 g (11.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab3 8 Plus released?
The Lenovo Tab3 8 Plus was announced 2017, March.
What is the Lenovo Tab3 8 Plus's display size?
The Lenovo Tab3 8 Plus has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab3 8 Plus have?
The Lenovo Tab3 8 Plus comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab3 8 Plus have?
The Lenovo Tab3 8 Plus is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab3 8 Plus have?
The Lenovo Tab3 8 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Tab3 8 Plus battery capacity?
The Lenovo Tab3 8 Plus has a 4250 mAh battery.
Does the Lenovo Tab3 8 Plus support 5G?
No, the Lenovo Tab3 8 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab3 8 Plus run?
The Lenovo Tab3 8 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab3 8 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab3 8 Plus at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.