Lenovo Tab3 8
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4290 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Tab3 8 is a tablet announced 2016. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4290 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Tab3 8 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 125 x 8.9 mm (8.27 x 4.92 x 0.35 in) |
| Weight | 329 g (11.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8161 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4290 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 136 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Tab3 8 released?
The Lenovo Tab3 8 was announced 2016, February.
What is the Lenovo Tab3 8's display size?
The Lenovo Tab3 8 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Tab3 8 have?
The Lenovo Tab3 8 is available with 1 GB or 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Tab3 8 have?
The Lenovo Tab3 8 is available with 16GB / 1GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Tab3 8 have?
The Lenovo Tab3 8 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Tab3 8 battery capacity?
The Lenovo Tab3 8 has a 4290 mAh battery.
Does the Lenovo Tab3 8 support 5G?
No, the Lenovo Tab3 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Tab3 8 run?
The Lenovo Tab3 8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Tab3 8?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Tab3 8 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.