Lenovo Vibe C
4.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe C is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe C at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
4.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), B40, B41 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 71.8 x 9 mm (5.65 x 2.83 x 0.35 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A2020a40 |
| Price | 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe C released?
The Lenovo Vibe C was announced 2016, May.
What is the Lenovo Vibe C's display size?
The Lenovo Vibe C has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe C have?
The Lenovo Vibe C comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe C have?
The Lenovo Vibe C is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe C have?
The Lenovo Vibe C features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Lenovo Vibe C battery capacity?
The Lenovo Vibe C has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe C support 5G?
No, the Lenovo Vibe C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe C run?
The Lenovo Vibe C runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe C?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe C at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.