Lenovo Vibe K4 Note
6.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe K4 Note is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe K4 Note at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - A7010 , LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300), 41(2500) - A7010 a48 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 153.6 x 76.5 x 9.2 mm (6.05 x 3.01 x 0.36 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM, 16GB 2GB RAM, 16GB 3GB RAM (A7010 a48), 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | A7010a48 |
| Price | 208 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe K4 Note released?
The Lenovo Vibe K4 Note was announced 2016, January.
What is the Lenovo Vibe K4 Note's display size?
The Lenovo Vibe K4 Note has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe K4 Note have?
The Lenovo Vibe K4 Note is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe K4 Note have?
The Lenovo Vibe K4 Note is available with 8GB / 2GB / 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe K4 Note have?
The Lenovo Vibe K4 Note features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe K4 Note battery capacity?
The Lenovo Vibe K4 Note has a 3300 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe K4 Note support 5G?
No, the Lenovo Vibe K4 Note does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe K4 Note run?
The Lenovo Vibe K4 Note runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe K4 Note?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe K4 Note at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.