Lenovo Vibe K5 Plus
7.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2750 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe K5 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2750 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe K5 Plus at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 71 x 8 mm (5.59 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939v2 Snapdragon 616 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Models | A6020a46, Vibe K5 Plus |
| Price | 153 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe K5 Plus released?
The Lenovo Vibe K5 Plus was announced 2016, February.
What is the Lenovo Vibe K5 Plus's display size?
The Lenovo Vibe K5 Plus has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe K5 Plus have?
The Lenovo Vibe K5 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe K5 Plus have?
The Lenovo Vibe K5 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe K5 Plus have?
The Lenovo Vibe K5 Plus features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe K5 Plus battery capacity?
The Lenovo Vibe K5 Plus has a 2750 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe K5 Plus support 5G?
No, the Lenovo Vibe K5 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe K5 Plus run?
The Lenovo Vibe K5 Plus runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe K5 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe K5 Plus at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.