Lenovo Vibe K5
6.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2750 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe K5 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2750 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe K5 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 71 x 8 mm (5.59 x 2.80 x 0.31 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body, plastic ends |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8929 Snapdragon 415 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | 13 MP, f/2.2, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Platinum Silver |
| Models | A6020a40, A6020a41, A6020l36 |
| Price | 131 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe K5 released?
The Lenovo Vibe K5 was announced 2016, February.
What is the Lenovo Vibe K5's display size?
The Lenovo Vibe K5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe K5 have?
The Lenovo Vibe K5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe K5 have?
The Lenovo Vibe K5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe K5 have?
The Lenovo Vibe K5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe K5 battery capacity?
The Lenovo Vibe K5 has a 2750 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe K5 support 5G?
No, the Lenovo Vibe K5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe K5 run?
The Lenovo Vibe K5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe K5?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe K5 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.