Lenovo Vibe P1
6.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe P1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe P1 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 75.6 x 9.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum, Graphite Grey |
| Models | P1c58 |
| Price | 417 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe P1 released?
The Lenovo Vibe P1 was announced 2015, September.
What is the Lenovo Vibe P1's display size?
The Lenovo Vibe P1 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe P1 have?
The Lenovo Vibe P1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe P1 have?
The Lenovo Vibe P1 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe P1 have?
The Lenovo Vibe P1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe P1 battery capacity?
The Lenovo Vibe P1 has a 5000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe P1 support 5G?
No, the Lenovo Vibe P1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe P1 run?
The Lenovo Vibe P1 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe P1?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe P1 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.