Lenovo Vibe S1 Lite
6.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Vibe S1 Lite is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Vibe S1 Lite at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 5(850), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 71 x 8.6 mm (5.71 x 2.80 x 0.34 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Matte White, Matte Blue |
| Price | 230 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe S1 Lite released?
The Lenovo Vibe S1 Lite was announced 2016, January.
What is the Lenovo Vibe S1 Lite's display size?
The Lenovo Vibe S1 Lite has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe S1 Lite have?
The Lenovo Vibe S1 Lite comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe S1 Lite have?
The Lenovo Vibe S1 Lite is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe S1 Lite have?
The Lenovo Vibe S1 Lite features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe S1 Lite battery capacity?
The Lenovo Vibe S1 Lite has a 2700 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe S1 Lite support 5G?
No, the Lenovo Vibe S1 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe S1 Lite run?
The Lenovo Vibe S1 Lite runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe S1 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe S1 Lite at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.