Lenovo Vibe S1
6.6/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2420 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo Vibe S1 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2420 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo Vibe S1 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 143.3 x 70.8 x 7.8 mm (5.64 x 2.79 x 0.31 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6752 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Blue |
| Models | S1a40 |
| Price | 296 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe S1 released?
The Lenovo Vibe S1 was announced 2015, September.
What is the Lenovo Vibe S1's display size?
The Lenovo Vibe S1 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe S1 have?
The Lenovo Vibe S1 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe S1 have?
The Lenovo Vibe S1 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe S1 have?
The Lenovo Vibe S1 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe S1 battery capacity?
The Lenovo Vibe S1 has a 2420 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe S1 support 5G?
No, the Lenovo Vibe S1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe S1 run?
The Lenovo Vibe S1 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe S1?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe S1 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.