Lenovo Vibe Shot
6.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Lenovo Vibe Shot is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Lenovo Vibe Shot at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 - Lenovo Z90-7 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 70 x 7.3 mm (5.59 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Triple-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crimson, Pearl White, Graphite Grey |
| Models | Z90a40, Z90-7 |
| Price | 329 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe Shot released?
The Lenovo Vibe Shot was announced 2015, March.
What is the Lenovo Vibe Shot's display size?
The Lenovo Vibe Shot has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe Shot have?
The Lenovo Vibe Shot comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe Shot have?
The Lenovo Vibe Shot is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe Shot have?
The Lenovo Vibe Shot features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Vibe Shot battery capacity?
The Lenovo Vibe Shot has a 3000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe Shot support 5G?
No, the Lenovo Vibe Shot does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe Shot run?
The Lenovo Vibe Shot runs Android 5.0 (full: Android 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe Shot?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe Shot at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.