Lenovo Vibe X S960
4.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Lenovo Vibe X S960 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Lenovo Vibe X S960 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 74 x 6.9 mm (5.67 x 2.91 x 0.27 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex A7 |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 461 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe X S960 released?
The Lenovo Vibe X S960 was announced 2013, September. Released 2013, December.
What is the Lenovo Vibe X S960's display size?
The Lenovo Vibe X S960 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe X S960 have?
The Lenovo Vibe X S960 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe X S960 have?
The Lenovo Vibe X S960 is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe X S960 have?
The Lenovo Vibe X S960 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe X S960 battery capacity?
The Lenovo Vibe X S960 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe X S960 support 5G?
No, the Lenovo Vibe X S960 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo Vibe X S960 run?
The Lenovo Vibe X S960 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe X S960?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe X S960 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.