Lenovo Vibe X2
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Vibe X2 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A17 & 4x1.7 GHz Cortex-A7) chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Vibe X2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 2100 , HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 30(2300) , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 140.2 x 68.6 x 7.3 mm (5.52 x 2.70 x 0.29 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | MediaTek MT6595M |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A17 & 4x1.7 GHz Cortex-A7) |
| GPU | PowerVR G600 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB /2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass Air gestures |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Red, Charcoal |
| Models | X2-AP, X2-EU, X2-CU |
| Price | 297 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe X2 released?
The Lenovo Vibe X2 was announced 2014, September.
What is the Lenovo Vibe X2's display size?
The Lenovo Vibe X2 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe X2 have?
The Lenovo Vibe X2 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe X2 have?
The Lenovo Vibe X2 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe X2 have?
The Lenovo Vibe X2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Vibe X2 battery capacity?
The Lenovo Vibe X2 has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe X2 support 5G?
No, the Lenovo Vibe X2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe X2 run?
The Lenovo Vibe X2 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe X2?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe X2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.