Lenovo Vibe Z2 Pro
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Vibe Z2 Pro is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.5 GHz Krait 400 chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Vibe Z2 Pro at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August. Released 2014, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 156 x 81.3 x 7.7 mm (6.14 x 3.20 x 0.30 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~490 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.5 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.2, AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, White |
| Models | K920 |
| Price | About 471 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Vibe Z2 Pro released?
The Lenovo Vibe Z2 Pro was announced 2014, August. Released 2014, September.
What is the Lenovo Vibe Z2 Pro's display size?
The Lenovo Vibe Z2 Pro has a 6.0 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Vibe Z2 Pro have?
The Lenovo Vibe Z2 Pro comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Vibe Z2 Pro have?
The Lenovo Vibe Z2 Pro is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Vibe Z2 Pro have?
The Lenovo Vibe Z2 Pro features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Vibe Z2 Pro battery capacity?
The Lenovo Vibe Z2 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo Vibe Z2 Pro support 5G?
No, the Lenovo Vibe Z2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Vibe Z2 Pro run?
The Lenovo Vibe Z2 Pro runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Vibe Z2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Vibe Z2 Pro at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.