Lenovo Yoga Smart Tab
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Yoga Smart Tab is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) chipset, a 8 MP main camera, a 7000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Yoga Smart Tab at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 242mm x 166mm x 8.5-24mm |
| Weight | 580 g (1.28 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A53 & 6x1.45 GHz Cortex A53) |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| NFC | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iron Grey |
| Price | About 353 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Smart Tab released?
The Lenovo Yoga Smart Tab was announced 2019, October.
What is the Lenovo Yoga Smart Tab's display size?
The Lenovo Yoga Smart Tab has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Smart Tab have?
The Lenovo Yoga Smart Tab comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Smart Tab have?
The Lenovo Yoga Smart Tab is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Smart Tab have?
The Lenovo Yoga Smart Tab features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Smart Tab battery capacity?
The Lenovo Yoga Smart Tab has a 7000 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Smart Tab support 5G?
No, the Lenovo Yoga Smart Tab does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Lenovo Yoga Smart Tab run?
The Lenovo Yoga Smart Tab runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Smart Tab?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Smart Tab at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.