Lenovo Yoga Tab 3 10
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 800×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery8400 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Yoga Tab 3 10 is a tablet announced 2016. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 8400 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tab 3 10 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
display
6.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 38(2600), 40(2300) - EMEA |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016 |
| Status | Available. Released 2016 |
BODY | |
| Dimensions | 253 x 185 x 9.5 mm (9.96 x 7.28 x 0.37 in) |
| Weight | 655 g (Wi-Fi)/ 665 g (3G/LTE) (1.40 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) - 3G/LTE model |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | Rotating main camera module |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 8400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | YT3-X50M |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tab 3 10 released?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 was announced 2016.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 10's display size?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 has a 10.1 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tab 3 10 have?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tab 3 10 have?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tab 3 10 have?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 10 battery capacity?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 has a 8400 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tab 3 10 support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tab 3 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Yoga Tab 3 10 run?
The Lenovo Yoga Tab 3 10 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tab 3 10?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tab 3 10 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN