Lenovo Yoga Tab 3 8.0
6.4/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery6200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 6200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 209.8 x 145.8 x 7 mm (8.26 x 5.74 x 0.28 in) |
| Weight | 467.2 g (1.03 lb) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~60.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 released?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 was announced 2015, October.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 8.0's display size?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 have?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 have?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 have?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 battery capacity?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 has a 6200 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 run?
The Lenovo Yoga Tab 3 8.0 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tab 3 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tab 3 8.0 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN