Lenovo Yoga Tab 3 Pro
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1600×2560
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery200 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro is a tablet announced 2015. Key specs include a 10.1 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core 2.4 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 200 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tab 3 Pro at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 18(800), 19(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 28(700), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2016, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 246.9 x 179.1 x 4.7 mm (9.72 x 7.05 x 0.19 in) |
| Weight | 666.8 g (1.47 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~66.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~299 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Intel® Atom x5-Z8500" |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound sound JBL speakers |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 24W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 10,200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 419 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tab 3 Pro released?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro was announced 2015, December.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 Pro's display size?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro has a 10.1 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tab 3 Pro have?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tab 3 Pro have?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tab 3 Pro have?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo Yoga Tab 3 Pro battery capacity?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro has a 200 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tab 3 Pro support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tab 3 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Yoga Tab 3 Pro run?
The Lenovo Yoga Tab 3 Pro runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tab 3 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tab 3 Pro at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.