Lenovo Yoga Tablet 10 HD+
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery9000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ is a tablet announced 2014. Key specs include a 10.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 9000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 261 x 180 x 8.1 mm (10.28 x 7.09 x 0.32 in) |
| Weight | 615 g (1.36 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) (3G)/ APQ8028 (Wi-Fi only) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Price | About 287 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ released?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ was announced 2014, February.
What is the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+'s display size?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ have?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ have?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ have?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ battery capacity?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ has a 9000 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ run?
The Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tablet 10 HD+ at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.