Lenovo Yoga Tablet 2 10.1
6.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display—
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery9600 mAh
- OSIPS LCD capacitive touchscreen
Sponsored
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 is a tablet announced 2014. Key specs include 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.86 GHz chipset, a 8 MP main camera, and a 9600 mAh battery. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
5.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 255 x 183 x 7.2 mm (10.04 x 7.20 x 0.28 in) |
| Weight | 619 g (1.36 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
PLATFORM | |
| OS | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Chipset | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| CPU | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 released?
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 was announced 2014, October.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 battery capacity?
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 has a 9600 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 run?
The Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 runs IPS LCD capacitive touchscreen.
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tablet 2 10.1 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.