Lenovo Yoga Tablet 2 8.0
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 6400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 210 x 149 x 7 mm (8.27 x 5.87 x 0.28 in) |
| Weight | 419 g (14.78 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~59.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum |
| Price | About 254 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 released?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 was announced 2014, October.
What is the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0's display size?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 battery capacity?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 has a 6400 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 run?
The Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tablet 2 8.0 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.