Lenovo Yoga Tablet 2 Pro
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display13.3 inches · 2560×1440
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery9600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro is a tablet announced 2014. Key specs include a 13.3 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.33 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 9600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 333 x 233 x 12.6 mm (13.11 x 9.17 x 0.50 in) |
| Weight | 950 g (2.09 lb) |
| SIM | Built-in 3-stage kickstand |
| Build | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 13.3 inches, 13.3, 487.6 cm2 (~62.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels, 16:9 ratio (~221 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Intel Atom Z3745 |
| CPU | Quad-core 1.33 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (1.5 Watt) |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound JBL subwoofer (5 Watt) |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 9600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Platinum |
| Price | About 453 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro released?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro was announced 2014, October.
What is the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro's display size?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro has a 13.3 inches display with 2560 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro have?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro battery capacity?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro has a 9600 mAh battery.
Does the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro support 5G?
No, the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro run?
The Lenovo Yoga Tablet 2 Pro runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Yoga Tablet 2 Pro at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.