Lenovo Z5 Pro GT
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery3350 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo Z5 Pro GT is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 3350 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo Z5 Pro GT at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2019, January |
BODY | |
| Dimensions | 155.1 x 73 x 9.3 mm (6.11 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ZUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB /8GB RAM, 512GB / 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, 1/2.6", 1.22µm, PDAF 24 MP, 1/2.8", 0.9µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | Manual pop-up 16 MP, f/2.2 Manual pop-up 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon Black |
| Price | 440 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z5 Pro GT released?
The Lenovo Z5 Pro GT was announced 2018, December.
What is the Lenovo Z5 Pro GT's display size?
The Lenovo Z5 Pro GT has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z5 Pro GT have?
The Lenovo Z5 Pro GT is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z5 Pro GT have?
The Lenovo Z5 Pro GT is available with 128GB / 8GB / 512GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z5 Pro GT have?
The Lenovo Z5 Pro GT features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Z5 Pro GT battery capacity?
The Lenovo Z5 Pro GT has a 3350 mAh battery.
Does the Lenovo Z5 Pro GT support 5G?
No, the Lenovo Z5 Pro GT does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z5 Pro GT run?
The Lenovo Z5 Pro GT runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z5 Pro GT?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z5 Pro GT at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN