Lenovo Z5
7.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.2 inches · 1080×2246
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Lenovo Z5 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.2 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 chipset, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Lenovo Z5 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 153 x 75.7 x 7.9 mm (6.02 x 2.98 x 0.31 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); ZUI 3.9 |
| Chipset | Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 509 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.0, PDAF 8 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Aurora, Blue |
| Models | L78011 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z5 released?
The Lenovo Z5 was announced 2018, June.
What is the Lenovo Z5's display size?
The Lenovo Z5 has a 6.2 inches display with 1080 x 2246 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z5 have?
The Lenovo Z5 comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z5 have?
The Lenovo Z5 is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z5 have?
The Lenovo Z5 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Z5 battery capacity?
The Lenovo Z5 has a 3300 mAh battery.
Does the Lenovo Z5 support 5G?
No, the Lenovo Z5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z5 run?
The Lenovo Z5 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z5?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z5 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN