Lenovo Z5s
6.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Z5s is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Kryo 260 chipset, a 16 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Z5s at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74.5 x 7.9 mm (6.17 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Kryo 260 |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 5 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starry Night Grey, Love Orange, Titanium Blue |
| Models | L78071 |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z5s released?
The Lenovo Z5s was announced 2018, December.
What is the Lenovo Z5s's display size?
The Lenovo Z5s has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z5s have?
The Lenovo Z5s is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z5s have?
The Lenovo Z5s is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z5s have?
The Lenovo Z5s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Lenovo Z5s battery capacity?
The Lenovo Z5s has a 3300 mAh battery.
Does the Lenovo Z5s support 5G?
No, the Lenovo Z5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z5s run?
The Lenovo Z5s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z5s?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z5s at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN