Lenovo Z6 Pro 5G
8.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Coming soon
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Z6 Pro 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Z6 Pro 5G at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N41/N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 157.5 x 74.6 x 8.7 mm (6.20 x 2.94 x 0.34 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide) 2 MP, f/1.8, 2.9µm, PDAF, OIS (dedicated video camera) TOF 3D camera"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red |
| Price | 264 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z6 Pro 5G released?
The Lenovo Z6 Pro 5G was announced 2019, June.
What is the Lenovo Z6 Pro 5G's display size?
The Lenovo Z6 Pro 5G has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z6 Pro 5G have?
The Lenovo Z6 Pro 5G is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z6 Pro 5G have?
The Lenovo Z6 Pro 5G is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z6 Pro 5G have?
The Lenovo Z6 Pro 5G features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Lenovo Z6 Pro 5G battery capacity?
The Lenovo Z6 Pro 5G has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo Z6 Pro 5G support 5G?
Yes, the Lenovo Z6 Pro 5G supports 5G networks.
What operating system does the Lenovo Z6 Pro 5G run?
The Lenovo Z6 Pro 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z6 Pro 5G?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z6 Pro 5G at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.