Lenovo Z6
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera24 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Lenovo Z6 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) chipset, a 24 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Lenovo Z6 at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 74.5 x 8 mm (6.18 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Build | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730 (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, f/1.8, (wide), 1/2.8", 0.9µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 5 MP, f/2.2, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, EDR, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo Z6 released?
The Lenovo Z6 was announced 2019, July.
What is the Lenovo Z6's display size?
The Lenovo Z6 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo Z6 have?
The Lenovo Z6 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo Z6 have?
The Lenovo Z6 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Lenovo Z6 have?
The Lenovo Z6 features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Lenovo Z6 battery capacity?
The Lenovo Z6 has a 4000 mAh battery.
Does the Lenovo Z6 support 5G?
No, the Lenovo Z6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo Z6 run?
The Lenovo Z6 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo Z6?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo Z6 at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.