Lenovo ZUK Edge
7.9/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Lenovo ZUK Edge is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Lenovo ZUK Edge at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat11 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 142.9 x 74.5 x 7.7 mm (5.63 x 2.93 x 0.30 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TDDI capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); ZUI 2.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1.34µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, heart rate, altimeter |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic White, Titanium Black |
| Models | ZUK Z2151 |
| Price | 495 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo ZUK Edge released?
The Lenovo ZUK Edge was announced 2016, December.
What is the Lenovo ZUK Edge's display size?
The Lenovo ZUK Edge has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo ZUK Edge have?
The Lenovo ZUK Edge is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo ZUK Edge have?
The Lenovo ZUK Edge is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Lenovo ZUK Edge have?
The Lenovo ZUK Edge features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Lenovo ZUK Edge battery capacity?
The Lenovo ZUK Edge has a 3100 mAh battery.
Does the Lenovo ZUK Edge support 5G?
No, the Lenovo ZUK Edge does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo ZUK Edge run?
The Lenovo ZUK Edge runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo ZUK Edge?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo ZUK Edge at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.